UIBA

Бізнес і працівники в Україні та інших країнах протестують проти обмежень через пандемію

Підприємці, які страждають від обмежень, введених по всьому світу через пандемію коронавірусу, закликають до скасування карантину. Ті заходи, які пропонують держави з порятунку малого та середнього бізнесу, працюють не завжди і не скрізь.

У столиці України в урядовому кварталі підприємці вчора вийшли на черговий протест. Вони побоюються, що влада розроблятиме закони для підтримки великого бізнесу, а проблеми малого залишаться непоміченими.

Відеоматеріал дивіться у програмі «Ось так»У центрі Києва підприємці перекрили рух в урядовому кварталі. Вони намагаються пробратися до Кабінету міністрів, але поліція не пускає. Після довгих переговорів мітингувальникам дозволяють залишити машини. Вони колоною йдуть до Кабміну з гаслами «Карантин вбиває».

«Навіть у в’язниці хоч раз на день виводять увʼязнених погуляти. А сьогодні нам забороняють виходити з дому. Сьогодні собаку поставили вище людини!» – обурюються підприємці.

Головна вимога мітингувальників – дозволити працювати малому і середньому бізнесу. Підприємці вважають себе головними заручниками карантину.

«Ми прийшли, щоб відновити соціальну справедливість. Чому одних відкривають, а іншим працювати заборонено? Нам потрібно працювати!» – каже підприємець Олександр Поліщук.

Олександр приїхав з Черкас. Він займається установкою пластикових вікон. Розповідає, що у його співробітників закінчилися гроші навіть на їжу, тому платити працівникам доводиться зі своєї кишені. Поліщук вважає, що:

«Україна опиниться в дуже складній ситуації, якщо влада не допоможе. Буде економічний колапс. За два місяці карантину у людей немає ні грошей, нічого. За рахунок чого буде відновлюватися економіка?»

Підприємцям на карантині уривається терпець. Мітинг перед будинком уряду України. 6 травня 2020 року. Фото: Pavlo_bagmut / Zuma Press / Forum
Як відновлювати бізнес головне питання підприємців. Всі як один твердять: обіцяної допомоги від держави так і не дочекалися. Навіть податки доводиться платити в умовах, коли ринок заморожений.

«За ці два місяці у підприємців немає грошей, щоб існувати і годувати своїх дітей. У нас немає грошей, щоб відновити роботу бізнесу. Допомога від влади дуже слабка, щоб ми могли відновити роботу. Я б назвала це потугами, а не допомогою», – ділиться загальними труднощами підприємець Ганна Огородна.

Ще одна проблема – багато хто пішов у підпілля. Тепер вони не сплачують податки і працюють не легально:

«Зараз майстри б’юті-індустрії офіційно закрили ФОПи [форма господарської діяльності в Україні] і працюють вдома, тобто нелегально. Гроші не потрапляють до бюджету. Бізнес вимагає рівних прав як для великих супермаркетів, так і для них. Вони також згодні дотримуватися всіх санітарних норм, захищатися», – зазначає Катерина Штеренберг, голова Української Міжнародної Асоціації малого бізнесу.

Подібні мітинги прокотилися по всьому світу. Іноді влада йде на поступки. У США це призвело до ослаблення карантину в половині штатів. Наприклад, у Флориді після двомісячної паузи відкрився італійський ресторан.

«Я не думаю, що хтось хоче навмисно заразити себе або когось іншого. Якщо всі будуть носити маски і дотримуватися соціальної дистанції, все Буде Добре. Ми повинні бути відповідальними. Якщо погано себе почуваєш, залишайся вдома. Але це рішення я повинен прийняти сам», – міркує клієнт ресторану Вінні Сантаніело.

Менеджер ресторану Адемар Камілетті розповідає, що зараз клієнтів у закладі мало. Багато хто все ще залишається на самоізоляції, тому Піцерія існує в збиток. Але навіть у такому режимі, каже Адемар, бізнес повинен працювати:

«Це сімейний ресторан. І, щоб повернути клієнтів, йому треба просто працювати. До кінця року нам доведеться вкласти чималі гроші в бізнес тільки для того, щоб ресторан існував».

Таким же шляхом, як у США, пішли і в Азербайджані – відкрили ресторани, салони краси та інший бізнес. Люди відразу ж вийшли на вулиці.

«Можливості не було ніякої вийти погуляти з дитиною. Ось зараз в перший день вийшли. Дитина насолоджується красою. Дуже раді цьому», – ділиться враженнями мешканка Азербайджану Вусала Гуляєва.

Її підтримує Таміла Алієва:

«Карантин дуже неприємно позначився на нас усіх. Чому? Тому що дуже важко з дитиною вдома сидіти. Добре, що зараз полегшили варіант, і ми можемо хоч ненадовго вийти з дому».

А ось в ще одній пострадянській країні – Білорусі – влада і зовсім не оголошувала карантин для бізнесу. Олександр Лукашенко фактично визнав, що економіка країни вже і так в кризі, а карантин просто доб’є її і залишить людей без засобів до існування.

Олег Решетняк /ОБ, vot-tak.tv